Wiaty śmietnikowe przy domu

Przydomowa wiata śmietnikowa jest praktycznym elementem małej architektury, który wzmacnia estetykę przestrzeni wokół budynku. Budowa wiaty śmietnikowej jest konieczna, gdy ma być schludnie i funkcjonalnie. Wiata śmietnikowa może zostać wykonana samodzielnie, ale lepszym wariantem okazuje się zakup gotowej konstrukcji – odpornej na zmienne warunki pogodowe i bardzo trwałej. Bez wątpienia wiata śmietnikowa przy domu to konieczność. Stojące kosze lub pojemniki na odpady organiczne nie dodają uroku przestrzeni ogrodowej, a wręcz przeciwnie – zakłócają walory estetyczne. Silniejszy wiatr może z łatwością przewrócić śmietniki przydomowe, a wtedy niemal od razu pojawiają się chmary much, szukające pożywienia ptaki czy szczury. Inwestycja w wiaty przydomowe okazuje się opłacalna nie tylko ze względów praktycznych, ale także dla zachowania porządku wokół domu. Wymiary wiat śmietnikowych i wygląd łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb, ponieważ oferta producentów obejmuje różnorodne modele. Najpopularniejsza jest wiata śmietnikowa drewniana i wiata śmietnikowa stalowa.

Wiata śmietnikowa - dom jednorodzinny

Większość właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na budowę wiaty śmietnikowej w linii ogrodzenia. Wiata śmietnikowa w ogrodzeniu to z pewnością optymalne rozwiązanie. Oddala się konstrukcję od domu i drzwi budynków mieszkalnych, więc tym samym minimalizuje ryzyko roznoszenia nieprzyjemnych zapachów wewnątrz budynku. Jednocześnie pracownicy przedsiębiorstw oczyszczania mają bezproblemowy dostęp do wiaty śmietnikowej. Natomiast nie zawsze istnieje możliwość takiej lokalizacji. Jeżeli wiatę umieszcza się bezpośrednio przy domu, to oczywiście nigdy nie przy wejściu na taras czy przy oknach. Niektórzy też decydują się postawić ją jako obiekt wolnostojący np. ukryty w roślinności. Bardzo ważne, aby wybierać solidne konstrukcje z zadaszeniem, szczególnie gdy śmieci przechowywane są w workach. Jednak nawet zamykane kubły warto osłaniać przed opadami atmosferycznymi oraz promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki temu pojemniki dłużej służą w nienagannym stanie.

Dobrze, kiedy wiata śmietnikowa przy domu ma dwa wejścia zamykane na klucz, ponieważ to ułatwia gromadzenie oraz wystawianie odpadów podczas ich zbiórki przez odpowiednie służby. Warto też zadbać o utwardzenie i wyrównanie podłoża oraz doprowadzenie oświetlenia, aby nawet po zmroku można było korzystać z wiaty śmietnikowej bez narażenia się na przewrócenie.

Wiaty przydomowe - zalety i wady

Decydując się na umieszczenie wiaty należy zastanowić się nad plusami i minusami takiego rozwiązania. Niewątpliwie wiata śmietnikowa przy domu ma więcej zalet niż wad. Przede wszystkim łatwiej segregować odpady różnego rodzaju, ponieważ pod zadaszeniem można ustawić pojemniki w odpowiednich kolorach. Nie ma konieczności trzymania worków ze śmieciami w budynku gospodarczym lub garażu, co podnosi poziom higieny. Unika się też widoku kubłów lub worków, jeżeli wystawiałoby się je na zewnątrz. Wiata śmietnikowa skutecznie chroni przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów i zabezpiecza przed gryzoniami, insektami i ptakami, które chętnie korzystałyby z bezproblemowego dostępu do jedzenia. To również duże ułatwienie dla służb komunalnych, szczególnie gdy wiata śmietnikowa jest umieszczona w linii ogrodzenia. Co ważne, tego typu konstrukcje nie wymagają pozwolenia czy zgłoszenia (ze względu na swoje niewielkie wymiary – są wyjątki, ale one raczej nie dotyczą wiat przydomowych, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2), więc ich stawianie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalności.

Jak widać, zalet tego rozwiązania jest całkiem sporo, a co z wadami? Tych naprawdę niewiele. Podstawowy problem dotyczy oczywiście kosztów. Jednak producenci proponują różne warianty rozmiarowe i materiałowe, niektóre w bardzo atrakcyjnych cenach. Dlatego każdy powinien znaleźć model wiaty śmietnikowej rzeczywiście korzystny pod względem finansowym. Drugi problem dotyczy przestrzeni. Nawet najmniejsze wiaty śmietnikowe przy domu zajmują nieco miejsca, ale z drugiej strony porządkują przecież przestrzeń. Paradoksalnie widok worków lub kubłów może być bardziej uciążliwy niż osłaniające ich wiaty śmietnikowe.

Różne rodzaje wiat przydomowych

Dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych kluczowe okazują się kwestie estetyczne. Na szczęście w ofercie rynkowej można znaleźć wiele ciekawych modeli wiat o dowolnych wymiarach i kształtach, wykonanych z różnych materiałów i w dowolnej kolorystyce. Doskonale sprawdzają się wiaty śmietnikowe o solidnej i wytrzymałej na uszkodzenia konstrukcji stalowej, tym bardziej że mają zabezpieczenia w postaci ocynkowania ogniowego i malowania proszkowego. Dzięki temu nawet po latach użytkowania nie korodują, co przecież osłabiałoby ich walory wytrzymałościowe, a zarazem obniżałoby poziom estetyki. Opcja malowania proszkowego pozwala też uzyskać pożądaną kolorystykę, więc łatwo dopasować wygląd wiaty do stylistyki otoczenia, a zwłaszcza ogrodzenia i bryły domu. Wiata śmietnikowa przy domu to zatem niezwykle korzystne i atrakcyjne rozwiązanie problemu przechowywania odpadów stałych, więc warto przyjrzeć się ofercie producentów.