Wiata śmietnikowa - przepisy i prawo budowlane

  • wiata śmietnikowa przepisy
    wiata śmietnikowa przepisy

Luzem postawione kontenery na śmieci wyglądają niezbyt estetycznie, a ponadto są narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Dlatego nie tylko na osiedlach mieszkaniowych, ale też na prywatnych posesjach warto zdecydować się na wiaty śmietnikowe drewniane lub stalowe. Dzięki temu teren prezentuje się schludnie. Przed podjęciem prac należy jednak przyjrzeć się bliżej kwestii: budowa wiaty - nowe przepisy prawa budowlanego, które trzeba poznać i wszelkie detale prawne związane z budową tej konstrukcji oraz ich usytuowanie (umieszczenie wiaty).

Budowa wiaty śmietnikowej - pozwolenie czy zgłoszenie?

Wiata śmietnikowa jest elementem małej architektury. Aktualne przepisy nie nakładają na inwestorów obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wiaty śmietnikowej. To z pewnością dobra wiadomość, ponieważ prace przebiegają szybciej ze względu na ograniczone formalności do spełnienia. Co więcej, w większości przypadków nie trzeba również zgłaszać faktu stawiania wiaty do stosownego urzędu, ale są wyjątki, o których warto pamiętać.

Przede wszystkim powierzchnia zabudowy altany śmietnikowej nie może przekraczać 35 m2, z tym że maksymalna liczba tego typu obiektów powinna wynosić 2 na każde 500 m2 działki. Jeżeli chodzi o aspekt powierzchni zabudowy wiaty zlokalizowanej na działce z budynkiem mieszkalnym albo z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową powinna wynosić maksymalnie 50 m2, a na każde 1000 m2 działki nie może być więcej niż 2 tego typu obiektów. Po przekroczeniu podanych wartości należy zgłosić chęć budowy altany śmietnikowej.

Nowoczesne Wiaty Śmietnikowe Doradzimy przy wyborze najlepszej wiaty śmietnikowej przy domu lub bloku. Montaż 0 zł. Polski producent. Tel: 514 127 683 Wiaty śmietnikowe

Jaka odległość wiaty śmietnikowej od budynku?

Jakim zasadom powinny odpowiadać budynki, gdzie powinna zostać zbudowana wiata śmietnikowa. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych przedstawia obowiązujące odległości wiaty od budynków. Zgodnie z nimi wiat nie należy stawiać bliżej niż 10 m od okien i drzwi budynków mieszkalnych (furtką wejściową) z pomieszczeniami dla ludzi. Warto dodać, że dotyczy to również miejsc rekreacyjnych, boisk oraz placów zabaw.

Jednocześnie należy pamiętać o wymogu zachowania maksymalnej odległości 80 m między wiatą śmietnikową a najdalej położonym wejściem do budynku wielorodzinnego, użyteczności publicznej albo zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem obiektów na terenie zamkniętym.

Jaka odległość wiaty śmietnikowej od granicy działki?

Odległość wiaty od granicy sąsiedniej działki również jest dokładnie określona. Powinna wynosić nie mniej niż 3 m, chyba że sąsiadujące wiaty stykają się ze sobą – w takiej sytuacji ten wymóg nie ma zastosowania.

Warto dodać, że w razie problemów z zachowaniem minimalnych odległości podczas przebudowy już funkcjonującej wiaty można poprosić o opinię państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego i przy jego aprobacie zmniejszyć wymaganą odległość, ale maksimum o połowę.

Zobacz: wiaty śmietnikowe drewniane i wiaty śmietnikowe stalowe.